середа, 28 березня 2012 р.

Історія вишивки лєнтами

  Прародителькою шовкових смужок був мотузок з рослинних волокон: перетворившись спочатку на тасьм у, вона дочекалася винаходу ткацького верстата і стала вишуканою стрічкою.
 Прикрашати пишні зачіски і одяг строкатими вузькими смужками тканини було прийнято ще в доісторичні часи — свідоцтвом тому служать численні знахідки археологів. 
  Що стосується античних цивілізацій, то в їх час всілякі пов'язки і тасьма були вже вишуканішими: розшиті срібними і золотими монетами, нитками і намистинами. Більш того, за кольором і якості стрічок, якими розшивався одяг, можна було визначити приналежність людини до того або іншого родового клану і навіть його соціальний статус. 
  Середньовіччя привнесло в історію стрічок ще один цікавий розділ: шнурами і вузькими смужками оксамиту і гобеленового шиття прикрашали не тільки наряди, але і підв'язували модні у той час важкі портьєри, що стали, а також балдахіни над ліжками в спальнях і спинки стільців, поклавши, до речі, міцний початок ідеї м'якого крісла. Спочатку розшиті стрічками і коштовностями плаття, потім — туфлі, пізніше — якнайтонша білизна: вишивка стрічками завжди привертала цінителів розкоші і придворних модників Проте ж все це — лише передісторія.

Справжня слава декоративних стрічок почалася у Франції, в XIV столітті, коли на теплому середземноморському побережжі почали проводити дорогоцінну шовкову нитку, а король Людовик XI запросив до знаменитого нині Ліона майстерних італійських ткачів, щоб ті навчили місцевих майстрів. Загалом і в цілому монарша затія провалилася, але італійці привезли лионцам декілька хитромудрих верстатів для виготовлення шовкових стрічок. І так трапилося, що саме тоді почалася пишна мода на камзоли і плащі, багато оброблені парчевими і золотими стрічками, так що попит на цей галантерейний товар неухильно ріс, так само як і попит на химерні позументи і галун. Вже при дворі Людовика XIV стрічками, розшитими перлами і коштовностями, прикрашали абсолютно всі предмети туалету — від взуття до панталонів. А наступний французький монарх, відомий історикам під тим же ім'ям, але вже під номером XV, обожнював стрічками вишивати і із задоволенням дарував придворним всякі славні дрібниці, виготовлені власними руками. І з самої легкомысленнолетящей епохи рококо вишивка стрічками почала оформлятися в окремий вид вельми елегантного рукоділля, привабливого, насамперед, тим, що малюнок на тканині виходить об'ємним і дуже реалістичним.
 Спочатку крихітними шовковими бутончиками і листами прикрашали ліфи дамських платтів, вплітаючи в петельки стрічок гранований кришталь, перли і виблискуючі коштовності. Пізніше самі кращі придворні швачки винайшли вишукану білизну, вишиту цілими стрічковими букетами. У наш час подібні шедеври зберігаються в запорошених вітринах численних музеїв планети. Чи варто говорити, що з Франції, загальновизнаного законодавця мод, вишивка стрічками миттєво розповсюдилася по всій земній кулі? Більш того, саме вишивку стрічками, а не простіший спосіб — пришивання стрічок зверху на тканину використовували, наприклад, в кінці позаминулого століття, щоб прикрашати не стільки плаття, сюртуки і, звичайно ж, святковий одяг, скільки тканинні абажури, розкішні капелюхи, шовкові ковдри і покривала. За свідченням любителів вишивки стрічками, цей вид рукоділля привертає їх свободою вибору, адже як «канва» підійде будь-яка тканина У наш час, коли рукоділля взагалі випробовує нове народження не тільки в нашій країні, але і у всьому світі, вишивка стрічками теж не залишилася осторонь.

Причому технологія залишилася та ж: нинішні майстри користуються абсолютно такими ж прийомами, тканинами, голками і стрічками, як першовідкривач цього увлекательнейшего заняття, Його Величність Людовик XV. Звичайно, стрічки взагалі перетворилися на неотемлемую частину нашого побуту, вони сталі дешеві, їх тепер проводять не тільки з шовку, але ще з атласу, муару, бавовни і всіляких штучних тканин — такий достаток рукодільному монархові і не снилося. Але саме з часів пишних балів при французькому дворі залишилося враження незвичайно святкового настрою, пов'язаного з бантами та і просто з самими стрічками.
 Досить пригадати вітчизняний звичай прикрашати ними автомобілі весільного кортежу і ліжечко новонародженого малюка. І, звичайно, навіть найпростіше плаття, звичайна блуза або непримітний капелюшок можуть перетворитися на нарядний і неповторний предмет урочистого туалету, якщо додати до них голку, стрічки, умілі руки і трохи творчості.

Немає коментарів:

Дописати коментар